Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Ogrzewanie w łazience – o czym należy pamiętać?
(2015-10-07)

Łazienka to jedno z pomieszczeń, w których chłód jest szczególnie niepożądany. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednie ogrzewanie, które zapewni nam upragnione ciepło. Z racji specyfiki pomieszczenia warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które mogą okazać się bardzo pomocne przy wyborze i zakupie urządzeń grzewczych.

grzejnikc.jpg

Wybór grzejnika
W przypadku łazienki wybór ogrzewania nie jest zawężony do stacjonarnego, konwektorowego grzejnika; popularne są także urządzenia umożliwiające wygodne suszenie ręczników (np. drabinkowy grzejnik z Castoramy), a nawet ogrzewanie podłogowe, które jest niewątpliwie miłą odmianą dla zmarzniętych stóp. Od czego powinien zależeć wybór grzejnika? Po pierwsze, od wielkości łazienki – jeśli nasze pomieszczenie nie należy do największych, warto zdecydować się na jeden, maksymalnie dwa rodzaje ogrzewania. W przypadku grzejnika stacjonarnego dobrze jest również zwrócić uwagę na to, jaki ma typ obiegu; zdecydowanie lepiej, jeśli postawimy na wymuszony. Dzięki temu chłodne powietrze nie będzie przepływało dołem, a gorące górą, ale na odwrót, co zapewni nam znacznie większy komfort. Wybierając rodzaj ogrzewania powinniśmy także zastanowić się, czy chcemy, by działało ono również poza sezonem grzewczym – jeśli tak, koniecznie zaopatrzmy się w dodatkowe urządzenie elektryczne.

Montaż i dobór miejsca
Nie bez znaczenia jest również to, w którym miejscu zainstalujemy grzejnik. Po pierwsze, nie powinniśmy umieszczać urządzenia zbyt blisko wanny lub kabiny prysznicowej; duża wilgotność w tych miejscach może przeszkodzić w prawidłowym funkcjonowaniu grzejnika. Jeśli mamy natomiast do czynienia z grzejnikiem drabinkowym, zyskującym coraz większą popularność, należy pamiętać o odpowiedniej wysokości – najlepiej, jeśli będzie zawieszony od 70 do 90 cm nad podłogą, ale z kolei nie wyżej niż 20-30 cm od sufitu. W przypadku większego urządzenia dopuszczalny jest montaż poniżej podanej wysokości. Przed umieszczeniem grzejnika na ścianie warto sprawdzić wszystkie niezbędne elementy urządzenia, takie jak zawory, adaptery do zaworów, kołki mocujące czy odpowietrznik. Dzięki odpowiedniemu montażowi zostanie również zapewniona właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu.

Dodatkowe wymagania
Ze względu na specyfikę pomieszczenia, jakim jest łazienka, grzejniki w nim zamontowane muszą mieć odpowiednie parametry. Pierwszym jest odpowiednia moc, dzięki której będziemy w stanie zapewnić temperaturę ok. 24 stopni Celsjusza – czyli nieco wyższą, niż w pozostałych pomieszczeniach. Urządzenie grzewcze, które wybraliśmy, powinno być również przystosowane do wilgotnego powietrza i dużego stężenia pary wodnej w powietrzu; dzięki temu elementy metalowe grzejnika nie będą tak szybko korodować. Jest to szczególnie ważne w przypadku grzejników drabinkowych, ponieważ zazwyczaj wieszamy na nich mokre jeszcze ręczniki lub ubrania. Warto także kontrolować stan naszych grzejników; możliwe, że dojdzie na przykład do ich zapowietrzenia – powinniśmy wtedy jak najszybciej zareagować.

Dobry grzejnik łazienkowy to nie tylko gwarancja ciepła – odpowiednio dopasowane do wnętrza urządzenie podkreśli jego styl i zapewni wygodne użytkowanie. Podczas wybierania grzejnika łazienkowego weźmy pod uwagę m.in. wielkość łazienki oraz to, w jaki sposób jest urządzona.